Raplamaal toimus 10. ja Jõgevamaal esimene üleriigiline KEAT laager

„Kaitse end  ja aita teist“  ehk KEAT  on geniaalne metoodika, kus kõigepealt koolitatakse välja turvalisuse valdkonnas kõik 6. klasside õpilased ja seejärel toimub ohutuslaager iga kooli parimale võistkonnale. KEAT loodi Jõgevamaal peale Estonia praamlaeva katastroofi . Esimesed koolitused ja laager toimusid  Jõgevamaal 1995. aastal. Edasi  liikus KEAT metoodika 2002. aastal Järvamaale , 2003  Viljandimaale, 2007 Pärnumaale, 2008 Raplamaale… 2009. aastal tehti   koostööpartnerite vahel esimesed lepingud, aastast 2011 on KEAT metoodika ühtse struktuuri alusel toimimas üle Eesti pääste valdkonna juhtimisel.

Raplamaa oli Jõgeva KEATist vaimustunud juba mitmed aastad, kui Valdo Jänes Maanteeametist, Raplamaa kauaaegne ohutusspetsialist, külastas Jõgeva KEAT laagrit ning seejärel alustas Raplamaa KEAT õpetuse ja laagritega, aasta oli 2008. Raplamaal olid laagrid esimesed 5 aastat 4-päevased , seejärel kaks aastat kolmepäevased ja alates 2015 on need olnud 2-päevased.  Seega tähistas Raplamaa sel aastal KEATi 10. sünnipäeva.  Oleme olnud laagrites Tarsi puhkekeskuses, Karitsa Jahibaasis ning seekord teist aastat Laukataguse puhkekeskuses, kuhu saabus rekordarv võistkondi – 17! Koole osales kokku 14, neist Rapla VG 3 ja Rapla ÜG 2 võistkonnaga.

Võitja – Rapla VG 6b klass võttis alavõidu vaid ühes alas – päästepunktis, kuid stabiilne edukas tegevus tõi üldvõidu Käru Põhikooli ja Märjamaa Gümnaasiumi ees. Käru võitis aga pääste- ja politseiolümpia, Märjamaa oli esimene seiklusrajal, Hagudi oli parim esmaabis ja politseipunktis, Kehtna oli parim Kaitseliidu punktis, Kaiu Maanteeameti punktis, Juuru meeskond, mis koosnes ainult poistest, oli parim tervisetöötoas, kus tuli suhkrukogust erinevates jookides arvutada, Häirekeskuse punktis  ja Elektrilevi  punktis. Kõige kaunima küla kujundas Käru Põhikool. Viktoriinis ehk Kuldvillaku võistluses oli tublim Rapla ÜG 6 a klass. Isetegevuse võitis Kivi-Vigala Põhikool ning parima näitleja eripreemia sai nende Röövlirahnu-Martin! Isetegevuses valmistas iga kool ette sketši mõnest Eesti laste- või kultusfilmist. Sel aastal oli Raplamaad õnnistatud karmi ilmaga, aga lapsed pidasid kõik vapralt vastu. Ja muidugi ei puudunud sünnipäevatort  – ikkagi juubel!
Lastele meeldis sel aastal kõige rohkem Maanteemati pöörlev auto, seiklusrada ja politseikoera demonstratsioonesinemine.

Esmakordselt toimus 7.-8. juunil Jõgevamaal, Palamuse vallas Kuremaa järve ääres ka üleriigiline KEAT, kuhu saabus 10 võistkonda  üle Eesti: Saare-, Hiiu-, Lääne-, Rapla-, Pärnu-, Viljandi-, Põlva-, Jõgeva- ja Tartumaalt ning Tartu linnast. Üleriigilise laagri korraldas Eesti Tervisedenduse  Ühing ning laager  oli heaks võimaluseks tunnustada Jõgevamaad projekti ellukutsumise eest ning ka võrrelda maakondades toimuvat ning võistkondade taset.  Esimese üleriigilise KEATi võitiski Jõgevamaa enda võistkond – Palamuse Gümnaasiumi 6. klass. Teine koht läks Saaremaale Lümandasse ning kolmas koht Läänemaale Haapsalu Linna Algkoolile. Raplamaa esindas Raplamaa võitja, Rapla Vesiroosi Gümnaasiumi 6b klass ning kokkuvõtteks saavutati tubli 5 koht!

Jõgevamaal toimus arvult juba 24. laager ning nii mõnigi korraldaja oli selles meeskonnas algusest peale! Nende pikkade aastate jooksul on Eestimaal koolitatud turvalisuse valdkonnas sadu tuhandeid lapsi (aastas 10 000 last).

Ülle Laasner, Eesti Tervisedenduse Ühing