Raplamaa 2017. aasta tervisekampaania: magan palju – jõuan rohkem! Märts 2017


Hea uni  ning korralik öine väljapuhkamine on hädavajalik hea tervise, füüsilise ja vaimse  toimimise ning akadeemilise edukuse jaoks.
Teismelised eelistavad magama minna ning ärgata suhteliselt hilja, kuid nende füsioloogiline vajadus on magada vähemalt 8-9 tundi igal ööl.
2/3 Eesti koolinoortest on argipäeviti väsinud. Uneaja kestus ja väsimustunne on seotud vaimset tervist iseloomustavate tunnustega (subjektiivne psühholoogiline heaolu, depressiivsus ja muud emotsionaalsed probleemid, suitsiidkäitumine) ning ekraani (nutiseadmed, televiisor) taga veedetud tundide arvuga.
2016. aasta osaluskohvikus oli üheks teemaks magamata ööde mõju noorte tervisele – noored olid ise mures ning pakkusid välja hulga lahendusi, mida selle kampaaniaga saame ellu viia.

Kampaania eesmärk: teadvustada laste ja noorte väsimust ning ülekoormatust.
Kampaania märksõnad:

 • Unerežiim (peab magama 8 +h!), magamamineku aeg.
 • Vanemlik kontroll ja spetsialistide tähelepanu laste ja noorte „unehügieeni“ suhtes.
 • Ekraaniaeg.

Kampaania sihtrühm: kooliõpilased vanuses 7-19.
Kampaania sidusrühmad: õpetajad ja lapsevanemad.
Kampaania tegevused:

  • Kampaaniaplakatid (A3) – 28. veebruarist alates Rapla Maavalitsuses haridusosakonna postkastides, suurematele koolidele kuni 8 tk, väiksematele 1-5 tk.
  • Kampaaniakleepsud (4 erinevat) – sihtrühmaks 4.-10. klasside õpilased (lapsel peab olema koht, kuhu kleepida –päevik, mobiil vms)
  • 2017.a. lauakalendrid noortele (Eesti Haigekassa) – valige ise, kellele jagate või annate nt auhindadeks
  • Koolitused: õpetajatele 9. märtsil kell 13-15 Rapla Riigimajas II korruse saalis. Koolitaja Merike Sisask Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituut, Tallinna Ülikooli professor. Koolitusele ootame igast koolist kuni 2 õpetajat. Koolitusel osalenud õpetaja annab edasi info omas koolis ning vastutab kampaania toimimise eest. Koolituse üks väljund on lühike ettekanne, mida klassijuhtajad saavad oma klassides esitleda.Õpetajate koolitus
  • Õpilasesindustele 7. märtsil kell 14-17 Rapla Kultuurikeskuse kammersaalis, koolitajad Eesti Õpilasesinduste Liidu juhatuse esimees Adreanne Kallas ja psühholoog Urve Uusberg. Õpilased saavad teadmisi ja oskusi anda vaimse tervisega (väsimusega) seotud teadmisi edasi oma eakaaslastele ning seista oma õiguste eest koolis.Õpilasesinduste koolitus 07.03.
  • Facebookis on loodud kampaanialeht MA ARMASTAN MAGADA, mille kaudu  jõuab noorteni oluline info magamise ja päevarežiimi teemadel.
  • Levitame Kristjan Porti üheminutiloengut ja Merike Sisaski üheminutiloengut.
  • Soovitused lastele ja vanematele (tšekklist).
  • 1. märtsil ilmub kampaania erileht Raplamaa Sõnumites.
  • Märtsis ilmuvad vallalehtedes artiklid vanematele.
  • 26. märtsil on eetris TRE Raadios saade väsimusest, stuudios Merike Sisask.
  • Märtsikuus TRE Raadios kampaaniakõll. Võimalusel lasta kõlli ka kooliraadios (kõlli saadame kooli märtsi alguses).
  • Oluline on  algatada ise õpilastega või õpilasesindusega diskussiooni – mida teha ja kuidas paremini teha, et lapsed ei oleks nii väsinud.

Soovituslikud materjalid:

Õpilaste vaimne tervis (uuringute väljavõte) http://suicidology.ee/wp-content/uploads/2016/10/ETTEKANNETE-KOKKUV%C3%95TE-koolinoorte-vaimne-tervis-ERSI-konverents-20.05.2015.pdf

Õpetaja arvamus: http://rahvahaal.delfi.ee/news/uudised/opetaja-poordumine-kodutoode-rohkuse-ule-nuriseva-opilase-poole-ma-naen-sind-teismeline?id=70682433

Tõnu Ots: http://m.postimees.ee/section/127/2720624?utm_campaign=fb_social Merike Sisask: http://www.pealinn.ee/koik-uudised/vaesed-lapsed-enamik-eesti-opilasi-on-kogu-aeg-vasinud-n145353

Kodutööd – http://opleht.ee/2017/01/kodus-voiks-ka-puhata-ja-mangida/

Kool hiljemaks: http://perejalaps.delfi.ee/koolilaps/uneteadlased-koolis-peaks-paev-algama-kell-kumme-ja-ulikoolis-kell-uksteist?id=72471283 Kuidas nutiseadmed mõjutavad meie und http://etv.err.ee/v/meelelahutus/terevisioon/terevisiooni_lood/46c122d0-13aa-42d6-b976-a3693b89ef60/kuidas-mojutavad-nutiseadmed-laste-und

Kuidas lapse magamisharjumused tema elu mõjutavad; http://perejalaps.delfi.ee/lapsetervis/kuidas-sinu-lapse-magamisharjumused-tema-elu-mojutavad?id=72371795