Septembris ei joo!

Septembris toimub taaskord, sel aastal  Karl-Erik Taukari ja Kristel Aaslaiu abiga, kampaania „Septembris ei joo“. Kampaania kutsub inimesi septembrikuus alkoholi tarvitamisest loobuma, et proovida alkoholivaba elu.

WHO hinnangul on 6 liitrit elaniku kohta piir, millest alates tekivad olulised kahjud rahva tervisele. Eestis on alkoholi tarvitamine aga siiski veel oluliselt kõrgem. 2016. aastal tarvitati Eestis 8,3 liitrit absoluutset alkoholi iga elaniku kohta.

2016. aastal TAI poolt läbi viidud rahvastiku tervisekäitumise uuringu andmeil tarvitab alkoholi 86% täisealistest eestimaalastest. Kuigi alkoholi tarbimine väheneb neljandat aastat järjest, toimub see mõõdukate tarvitajate arvel, samuti püsib noorte seas trend tarbida vähem alkoholi.

Kahjudest, mida tarvitamine inimesele endale ja lähedastele kaasa toob, ollakse sageli küll teadlikud, kuid endaga neid kahjusid ei seostata, peetakse pigem teiste probleemiks. Paljud inimesed tarvitavad alkoholi küll mõistlikes kogustes, aga siiski piisavalt sageli. Nii puudub neil tegelikult täiskasvanuna alkoholivaba elu kogemus ja puudub ka võimalus võrrelda enesetunde erinevust – nimelt toimib alkohol ajule kui depressant1 ehk aeglustab närvisüsteemi tööd. Alkoholi tarvitamine on Eesti ühiskonnas tugevalt juurdunud ja inimesed, kes otsustavad seda vähendada või alkoholist sootuks loobuda, kogevad sageli sõprade-tuttavate hämmastust.

Kampaaniaga on liitunud paljud tuntud inimesed, näitlejad, lauljad ja poliitikud, ikka selleks, et eeskuju näidata ja inimesi kaasa haarata. Muidugi võib alkoholivaba elu katsetada ka muul ajal.