KAMPAANIAD

 Plakat

Rapla linna 25. Jüriöö jooks koolide ja asutuste võistkondadele!

Võistkonnas: 5 naist ja 5 meest
Start: Rapla Kesklinna Kooli staadionil
Finiš: Rapla Vesiroosi Kooli staadionil
Distants: mööda Rapla linna kergteid
Vahetus: ca 200-300m Teatevahetuste_algused_ja_pikkused

Rapla Kesklinna Koolis
18.00 registreerimine
18.30 avamine
19.05 start

Arvestus:
1.-2. klassid
3.-4. klassid
5.-6. klassid
7.-9. klassid
10.-12. klassid
asutused/organisatsioonid

Osavõtust teatada 14. aprilliks
aadressil laasner@gmail.com
Osavõtutasu 10 € võistkond saab tasuda ülekandega
MTÜ Raplatervis EE882200221072947705
või sularahas registreerimisel

                                                  

 

————————————————-

 Raplamaa südamekuu 2020

 

 

 

 

 

 

——–

Raplamaa 2017. aasta tervisekampaania
Magan palju – jõuan rohkem!
Toimumise aeg: märts 2017

Raplamaa tervisekampaania – parim praktika 2017

Hea uni  ning korralik öine väljapuhkamine on hädavajalik hea tervise, füüsilise ja vaimse  toimimise ning akadeemilise edukuse jaoks.
Teismelised eelistavad magama minna ning ärgata suhteliselt hilja, kuid nende füsioloogiline vajadus on magada vähemalt 8-9 tundi igal ööl.
2/3 Eesti koolinoortest on argipäeviti väsinud. Uneaja kestus ja väsimustunne on seotud vaimset tervist iseloomustavate tunnustega (subjektiivne psühholoogiline heaolu, depressiivsus ja muud emotsionaalsed probleemid, suitsiidkäitumine) ning ekraani (nutiseadmed, televiisor) taga veedetud tundide arvuga.
2016. aasta osaluskohvikus oli üheks teemaks magamata ööde mõju noorte tervisele – noored olid ise mures ning pakkusid välja hulga lahendusi, mida selle kampaaniaga saame ellu viia.

Kampaania eesmärk: teadvustada laste ja noorte väsimust ning ülekoormatust.
Kampaania märksõnad:

 • Unerežiim (peab magama 8 +h!), magamamineku aeg.
 • Vanemlik kontroll ja spetsialistide tähelepanu laste ja noorte „unehügieeni“ suhtes.
 • Ekraaniaeg.

Kampaania sihtrühm: kooliõpilased vanuses 7-19.
Kampaania sidusrühmad: õpetajad ja lapsevanemad.
Kampaania tegevused:

  • Kampaaniaplakatid (A3) – 28. veebruarist alates Rapla Maavalitsuses haridusosakonna postkastides, suurematele koolidele kuni 8 tk, väiksematele 1-5 tk.
  • Kampaaniakleepsud (4 erinevat) – sihtrühmaks 4.-10. klasside õpilased (lapsel peab olema koht, kuhu kleepida –päevik, mobiil vms)
  • 2017.a. lauakalendrid noortele (Eesti Haigekassa) – valige ise, kellele jagate või annate nt auhindadeks
  • Koolitused: õpetajatele 9. märtsil kell 13-15 Rapla Riigimajas II korruse saalis. Koolitaja Merike Sisask Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituut, Tallinna Ülikooli professor. Koolitusele ootame igast koolist kuni 2 õpetajat. Koolitusel osalenud õpetaja annab edasi info omas koolis ning vastutab kampaania toimimise eest. Koolituse üks väljund on lühike ettekanne, mida klassijuhtajad saavad oma klassides esitleda.
  • Õpilasesindustele 7. märtsil kell 14-17 Rapla Kultuurikeskuse kammersaalis, koolitajad Eesti Õpilasesinduste Liidu juhatuse esimees Adreanne Kallas ja psühholoog Urve Uusberg. Õpilased saavad teadmisi ja oskusi anda vaimse tervisega (väsimusega) seotud teadmisi edasi oma eakaaslastele ning seista oma õiguste eest koolis.
  • Facebookis on loodud kampaanialeht MA ARMASTAN MAGADA, mille kaudu  jõuab noorteni oluline info magamise ja päevarežiimi teemadel.
  • Levitame Kristjan Porti üheminutiloengut ja Merike Sisaski üheminutiloengut.
  • Soovitused lastele ja vanematele (tšekklist).
  • 1. märtsil ilmub kampaania erileht Raplamaa Sõnumites.
  • Märtsis ilmuvad vallalehtedes artiklid vanematele.
  • 26. märtsil on eetris TRE Raadios saade väsimusest, stuudios Merike Sisask.
  • Märtsikuus TRE Raadios kampaaniakõll. Võimalusel lasta kõlli ka kooliraadios (kõlli saadame kooli märtsi alguses).
  • Oluline on  algatada ise õpilastega või õpilasesindusega diskussiooni – mida teha ja kuidas paremini teha, et lapsed ei oleks nii väsinud.

 

Soovituslikud materjalid:

Õpilaste vaimne tervis (uuringute väljavõte) http://suicidology.ee/wp-content/uploads/2016/10/ETTEKANNETE-KOKKUV%C3%95TE-koolinoorte-vaimne-tervis-ERSI-konverents-20.05.2015.pdf

Õpetaja arvamus: http://rahvahaal.delfi.ee/news/uudised/opetaja-poordumine-kodutoode-rohkuse-ule-nuriseva-opilase-poole-ma-naen-sind-teismeline?id=70682433

Tõnu Ots: http://m.postimees.ee/section/127/2720624?utm_campaign=fb_social Merike Sisask: http://www.pealinn.ee/koik-uudised/vaesed-lapsed-enamik-eesti-opilasi-on-kogu-aeg-vasinud-n145353

Kodutööd – http://opleht.ee/2017/01/kodus-voiks-ka-puhata-ja-mangida/

Kool hiljemaks: http://perejalaps.delfi.ee/koolilaps/uneteadlased-koolis-peaks-paev-algama-kell-kumme-ja-ulikoolis-kell-uksteist?id=72471283 Kuidas nutiseadmed mõjutavad meie und http://etv.err.ee/v/meelelahutus/terevisioon/terevisiooni_lood/46c122d0-13aa-42d6-b976-a3693b89ef60/kuidas-mojutavad-nutiseadmed-laste-und

Kuidas lapse magamisharjumused tema elu mõjutavad; http://perejalaps.delfi.ee/lapsetervis/kuidas-sinu-lapse-magamisharjumused-tema-elu-mojutavad?id=72371795


Plakat

Magan palju – jõuan rohkem! slaidid õpilaste esituses

Magan palju – jõuan rohkem! slaidid õpilastele


Tervise Arengu Instituut
Pressiteade
13. september 2016

TAI tuletab taas meelde köögiviljade söömise vajalikkust

Tervise Arengu Instituut (TAI) alustab taas köögiviljade söömist edendavat teavitust „Köögiviljad kaalu ei kasvata“, et innustada inimesi senisest oluliselt enam köögivilju sööma.

Instituudi eksperdi Tagli Pitsi sõnul on köögiviljad vee- ja kiudaineterikkad ning täidavad seetõttu hästi kõhtu, andes samal ajal vähe energiat. „Kui süüa piisavalt köögivilju, saab kõhu täis juba väiksema energiakoguse juures, mis aitab tagada normaalset kehakaalu,“ kinnitas Pitsi.

Soovitatav päevane kogus köögivilju on vähemalt 300 grammi ehk kolm portsjonit päevas. Eelistama peaks värskeid või külmutatud vilju ning arvesse lähevad köögiviljad igasugusel kujul – niisama näksides kui toitude koostises, värskena või kuumtöödeldult. Toidusoovitustes ei loeta köögiviljade hulka kartulit ja bataati, mis on tärkliserikaste toitude grupis ega ka avokaadot ja oliive, mis kuuluvad lisatavate toidurasvade, pähklite, seemnete ja õliviljade gruppi.

Lisaks rohkele vee- ja kiudainete sisaldusele on köögiviljades ka hulgaliselt erinevaid vitamiine, mineraalaineid ja bioaktiivseid ühendeid, mis aitavad ennetada haigusi, tugevdavad immuunsüsteemi ning hoiavad kontrolli all vererõhku ja vere kolesteroolitaset.

Vitamiine ja mineraalaineid sisaldavad eri viljad erinevates kogustes. „Näiteks on südamele vajalikku kaaliumi palju redistes, kapsastes, rohelistes köögiviljades, porgandites, baklažaanides, kaunviljades. Magneesiumi saame rohelistest lehtköögiviljadest, maitsetaimedest ja kaunviljadest, vaserikkad on seened ja kaunviljad,“ tõi Pitsi mõned näited.

Selleks, et teha köögivilju sisaldavad toidud rohkem kättesaadavaks, löövad TAI teavituses kaasa mitmed söögikohad üle Eesti, kes teevad köögiviljaroogadele sooduspakkumisi või pakuvad uudseid köögiviljarohkeid toite. Kõik, kes soovivad teavitusega veel liituda, saavad seda teha toitumine.ee lehel.Teavitusse on kaasatud ka kaupluseketid Selver, Prisma, Rimi, Coop ja Comarket.

Kuna kampaania laused on osutunud rahva seas populaarseks, pakume võimalust toitumine.ee veebilehel (http://toitumine.ee/kampaania/viljad/) kujundada oma lausega plakat ja võita auhindu. Veebilehelt leiab ka retsepte köögiviljarohkete toitude valmistamiseks.

Eestis on ligi 60 protsenti meestest ja pea pooled naistest ülekaalulised või rasvunud. Soovituslikult, ehk vähemalt 300 g köögivilju päevas, sööb vastavalt uuringu tulemustele alla kolmandiku elanikest. Üheks põhjuseks, miks seda ei tehta, on eksiarvamus, et köögivilju juba süüakse piisavalt. Köögiviljade mittesöömist põhjendatakse ka sellega, et nende valmistamine on ajakulu ja vaeva nõudev tegevus. Samuti ei teata, mida neist valmistada võiks.

Lisainfo: Maris Jakobson, Tervise Arengu Instituudi avalike suhete juht, 659 3906, 5302 2737, maris.jakobson@tai.ee

————————————————————————————————————————-

Tervise Arengu Instituut kuulutab välja noortele suunatud konkursi T.E.I.P.

Konkursi eesmärk on ärgitada noori mõtlema tervist edendavate tegevuste peale ja tekitada positiivset avalikku tähelepanu,

kuidas hoida tervist ning tekitada mõtteid, mis suunaksid noori tervislikuma eluviisini.

Laekunud projektidest valib žürii välja kuus parimat, millest igaüks saab projekti ellu viimiseks

kuni 640 eurot. Lisaks saavad parimate projektide meeskonnad auhinna.

Projektide esitamise tähtaeg on 7. oktoober 2016.

Projektid tuleb saata kas digiallkirjastatult e-posti aadressile lembi.posti@tai.ee või paberil allkirjastatult Tervise Arengu Instituuti aadressile, Hiiu 42, Tallinn 11619, märksõnaga „TEIP“, Lembi Posti nimele. Allkirjastada saab kas projektijuht (noor) või juhendaja. Projektitaotlusele on vaja märkida, kumb allkirjastab.

Projektitaotlusel peavad olema märgitud järgmised andmed: töö esitaja(te) nimi(nimed), klass, kool, juhendaja/õpetaja kontakttelefon, postiaadress ja e-posti aadress.

Parimad projektid avalikustatakse veebilehel www.terviseinfo.ee/konkursid/TEIP 7. novembriks ning võitjaid teavitatakse ka e-posti teel.

Palun edastada koolidele ja noortekeskustele info konkursi kohta.

Õpetajatele, juhendajatele, koolidele, noortekeskustele jt on tutvustav info failis TEIP info.docx. Õpilastele konkursil osalemise üleskutseks on võimalik kooli, noortekeskusesse välja printida plakat eesti keeles fail Teip_poster_EST.pdf ja ja vene keeles fail Teip_poster_RUS.pdf.

Kirjaga kaasas on ka Projektitaotlus_taitmiseks.docx, mis tuleb noorel täita, kui ta projekti konkursile esitab. Juhis projektitaotluse täitmiseks on samuti kirjaga kaasas projektitaotluse_juhis.pdf.

Lisainfo konkursi kohta www.terviseinfo.ee/konkursid/TEIP.

Aktiivset osavõttu ootama jäädes

Lembi Posti
spetsialist
Tervise Arengu Instituut
Hiiu 42, Tallinn
tel. 6 593 977


Ülekaaluliste laste vanemate tugigrupi pilootprojketi kokkuvõte Raplamaal: Kokkuvõte

Eesti MV ja Raplamaa MV lauamängude neljavõistluses

Rapla maakonna sulgpalli meistrivõistluste juhend 2019